Apple’ın Vision Pro Özelliği Nedir?

0 Paylaşım

WWDC 2023 etkinliği, teknoloji meraklılarını sevince boğan yepyeni bir ürünle geldi! Uzun zamandır beklenen karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro artık burada. Peki, Apple Vision Pro nedir ve bu gözlüğün özellikleri nelerdir? Detaylı cevapları blog yazımızda bulabilirsiniz!

Teknoloji çağına merhaba! Apple Vision Pro ile bu çağa adım atıyoruz! “Vision Pro” nedir, ne gibi bir yenilik getiriyor diye merak edenler için hemen yazımıza başlayalım!

Apple Vision Pro Nedir?

Vision Pro; gözlerinizle, ellerinizle ve sesinizle kullanabileceğiniz yeni teknolojik bir ürün. Bu ürün, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini bir arada sunuyor. Farklı olarak, fiziksel bir kumandaya veya herhangi bir ekrana bağlı olmayan Vision Pro, içinde bulunduğu alanı kameraları aracılığıyla ekran olarak kullanıyor.

Apple Vision Pro Özellikleri

Apple Vision Pro, M2 ve R1 çipleri sayesinde oldukça güçlü bir ürün. İşletim sistemi visionOS adını taşıyor. Ürünün toplamda iki paneli bulunuyor ve 23 milyon piksel sunabiliyor. Ayrıca üstün ses deneyimi sunmayı hedefleyen hoparlörleri de mevcut. Üründe çeşitli kameralar ve sensörler bulunmakta. LiDAR ve TrueDepth kameralar da bunlar arasında.

Ürün çeşitli özelliklere sahip; EyeSight özelliği, gözlerinizin odaklandığı noktaları dışarıdan gösteriyor. Birisi size yaklaştığında kameralar ve sensörler devreye giriyor ve kullanıcıya uyarı gönderiyor. Ürünü kullanırken bataryaya bağlı olması gereken bir kablo bulunmakta.

Apple Vision Pro, Apple ekosistemindeki uygulamalarla entegre çalışabiliyor. Ayrıca MacBook modelleriyle de entegre bir şekilde kullanılabiliyor ve Apple’ın klavyesiyle de uyumlu. Şimdi, gelecek sene 3,499 dolara satışa çıkacak bu ürünün özelliklerine biraz daha yakından bakalım!

Ürünün Özellikleri Nelerdir?


Koruma: Yüzünüzü saracak şekilde kıvrılan alüminyum alaşımlı çerçevenin tek bir parçası olarak üç boyutlu şekillendirilmiş lamine cam akar.

Light Seal: Yüzünüze uyacak şekilde hafifçe esneyen ve başıboş ışığı engellerken hassas bir uyum sağlayan Light Seal bulunur.

Baş Bandı: Kafa bandı; yastıklama, nefes alabilirlik ve esneklik sağlayarak Vision Pro’yu tam olarak kafanıza göre ayarlamanıza olanak tanır.

Güç: Harici pil, prize takıldığında 2 saate kadar ve tüm gün kullanımı destekler.

Ses: Kulağınıza yakın konumlandırılan hoparlörler, çevrenizden haberdar olmanızı sağlarken zengin bir ses sunar.

Görüş: Dışa dönük bir ekran, Vision Pro’yu takarken gözlerinizi ortaya çıkararak uygulamaları kullanırken veya tamamen kendinizi kaptırdığınızda başkalarının bunu görmesini sağlar.

Yerleşik gizlilik ve güvenlik: Ürün, gizliliğinizi korumaya yardımcı olur ve verilerinizin kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar. Optik Kimlik gibi irisin benzersizliğini kullanan güvenli kimlik doğrulama sistemine sahiptir.

Ayrıca bu ürünün diğer özellikleri şunlardır:

  • Vision Pro ile herhangi bir odayı kendi kişisel tiyatronuza dönüştürebilirsiniz. Spatial Audio ile aksiyonun içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.
  • Gözlerinizi, ellerinizi ve sesinizi kullanarak kolayca çevrim içi gezinti yapabilirsiniz.
  • Uygulamaları istediğiniz yerde düzenleyebilir ve ölçeklendirerek hayal ettiğiniz çalışma ortamını oluşturabilirsiniz.
  • Uzamsal 3D videolar çekebilirsiniz.
  • FaceTime içinde, iş arkadaşlarınızla aynı belgeler üzerinde aynı anda işbirliği yapmak için uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir